„Jak poznám, že dům nemá skryté vady?“ Tato otázka se honí hlavou většině kupujících při prohlídce vybrané nemovitosti. Zbytečným komplikacím a sporům s prodávajícími naštěstí můžete snadno předejít. Stačí, když si hned na první prohlídku domu vezmete odborníka a seznam věcí, na které si dát pozor. Odborník by měl být ideálně stavbyvedoucí s všeobecným přehledem. A co si napsat na svůj kontrolní seznam? Právě to nyní společně dáme dohromady.
Černé stavby
Černé stavby způsobují problém při uzavírání hypotéky, kdy banka odmítne vzít vaši nemovitost do zástavy. U některých závad vám pak stanoví lhůtu na jejich odstranění, nebo dokonce nařídí demolici černé stavby. Pořádně tedy zkontrolujte, zda všechny stavby na pozemku proběhly kolaudací. Nejčastěji bývají opomenuty garáže, kůlny a verandy.
Vlhkost zdiva
Tento problém se objevuje zejména u starších domů, kde jej řešíme podřezáním nemovitosti. Pokud ale vámi přizvaný odborník objeví vlhkost zdiva u novostavby, pak je vaší prioritou zjistit její zdroj a závažnost škod. V tomto případě existuje také vysoká pravděpodobnost, že vámi vybraný dům má konstrukční nedostatky spojené s izolací.
Stav střechy
Zkontrolujte, v jakém stavu se nachází krov a tašky. U ploché střechy je pak nejdůležitější zjistit stav izolace.
Těsnění oken
Průvan je jednou z nejnepříjemnějších věcí, kterou si můžete domů pozvat. Při domácí prohlídce tedy doporučuji důkladně zkontrolovat stav všech oken. Zaměřte se na to, zda se snadno otevírají, jestli se rosí a jak je na tom jejich těsnění.
Elektrické rozvody
Je velký rozdíl mezi tím, zda jsou vaše rozvody z hliníku či z mědi. Elektriku kontrolujte zejména u starších domů, kde hliníkové rozvody vlivem přehřívání mohou způsobit potíže.
Rozvody kanalizace
Zjistěte, zda jsou vaše rozvody vedeny v plastu a jestli jsou dobře chráněny před mrazem. Také je dobré zkontrolovat tlak vody prostým vyzkoušením kuchyňské či koupelnové baterie.
Vybavení domácnosti
Kupní smlouva by měla obsahovat také soupis veškerého nábytku a dalšího vybavení domácnosti. Pokud vám tedy prodávající slíbí ten krásný kožený gauč v obýváku, nechte si jej zanést do smlouvy. Jinak nemáte jistotu, že vám nábytek skutečně bude říkat „pane“. To samé platí i naopak. Pokud vám prodávající slíbí, že dům či byt vyklidí, můžete využít smlouvy k tomu, abyste jej k tomu skutečně donutili.
Nosné a nenosné zdi
Starší domy chce většina z nás po koupi hned rekonstruovat. Proto si během prohlídky nezapomeňte s odborníkem zkontrolovat, jaké zdi jsou nosné a jaké ne. Jedině tak budete mít jistotu, že vám konstrukce domu nepokazí vaše plány.
Kontrola hranic pozemku na katastru
V této oblasti bývá nejčastějším problémem špatně umístěný plot. Vyhněte se nepříjemným překvapením při uzavírání hypotéky a rovnou si zkontrolujte, zda vám prodávající nabízí pouze plochu, která mu zákonně patří.
Celý proces kontroly stavby před koupí samozřejmě můžete nechat na profesionálních inspektorech, kteří zjistí celkový stav nemovitosti. Jejich služby samozřejmě nejsou zadarmo, ale přinesou do vaší duše klid.
Jako realitní makléř se snažím zajistit spokojenost všech zúčastněných. Sám tedy nejprve zjišťuji veškeré nedostatky nemovitosti a vynáším je na světlo. Jsem rád, když mohu kupujícímu předat veškeré informace s čistým svědomím, že neprodávám závadového zajíce v pytli.
Proti nepříjemným překvapením vás ostatně chrání i zákon. Podle kupní smlouvy máte jako kupující 5 let trvající ochrannou lhůtu vyhrazenou právě pro řešení závad, které jste objevili až po koupi nemovitosti. V takových případech se na kompenzaci domluvíte s prodávajícím a vše nakonec dobře dopadne.
Nemusíte se tedy bát, že přehlédnete záměrně utajované závady. Vaším úkolem při prohlídce domu je naopak zkontrolovat, zda vám nemovitost vyhovuje v takovém stavu, v jakém vám ji prodávající prezentuje.